HU Akadálymentes verzió
 
 
HU | Akadálymentes verzió
Keresés
Magunkról Hasznos információk

SoproNetb@nk

Belépés
Netbank tájékoztató

Készpénzforgalom

Bár a bankkártyák és az elektronikus/online fizetési megoldások elterjedése miatt a készpénzforgalom sokat veszít jelentőségéből, de úgy tűnik, még sokáig kell várni arra, hogy a bankjegyek és érmék teljesen eltűnjenek a forgalomból.

A készpénznek ismert előnyei mellett számos hátránya (pl. hamisítás, elévülés, sérülés) is van, melyek veszélyeit megfelelő ismerettel és elővigyázatossággal egyszerűen elkerülhetjük. Ebben nyújthat segítséget a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alábbi oldala, mely a Magyarországon kibocsátott bankjegyekkel és érmékkel foglalkozik:

MNB – Bankjegy és érme



Sérült bankjegyek és érmék – Mit tegyek?

Szinte mindenkivel előfordult már, hogy bennfelejtett egy ezrest a kimosott nadrág zsebében, véletlenül épp nála szakadt el egy ötszázas, vagy nehezen felismerhető érmét kapott vissza egy üzletben.

Fontos tudni, hogy nehezen felismerhető, valamint a sérült forintbankjegyet és forintérmét fizetési művelet – tehát például egy üzletben történő fizetés – során senkinek sem kötelező elfogadnia, tehát Ön sem kötelezhető rá.

A nehezen felismerhető vagy sérült (hiányos, szakadt, ragasztott, szennyezett, stb.) forintbankjegyeket, illetve -érméket az MNB mellett a bankok és a postahivatalok is kötelesek beváltani. Nem kötelesek azonban cserélni, illetve átváltani azt a bankjegyet vagy -érmét, amelynek a valódisága vagy névértéke nem állapítható meg egyértelműen, vagy szándékosan lett megcsonkítva.

Forgalomképtelen és/vagy sérült forintbankjegyek váltása
Forintérmék és -bankjegyek címletváltását és átváltását végző fiókok listája
Sérült bankjegyek specimen albuma



Bevont bankjegyek – Milyen lehetőségem van?

Fontos tudni, hogy a bevont forintbankjegyek nem veszítik el értéküket, mivel a bevonási határnapot követően a jegybanktörvény erre vonatkozó rendelkezése alapján a forgalomból bevont bankjegyeket a bevonás határnapjától számított 3 évig a hitelintézetek és a postahivatalok is átváltják. A forgalomból bevont érmék átváltására pedig a bevonás határnapjától számított 1 évig van lehetőség.

Az MNB a forgalomból általa bevont, törvényes fizetőeszköznek már nem minősülő bankjegyeket a bevonás határnapjától számított 20 évig névértéken magyar törvényes fizetőeszközre váltja át.

Bevonási határnapnak azt az MNB hirdetményében vagy rendeletében meghatározott időpontot nevezzük, amikortól a bevont bankjegy vagy érme elveszti törvényes fizetőeszköz jellegét.

Az átváltási határnap pedig az az időpont, ameddig a forgalomból bevont bankjegy és érme az MNB-nél törvényes fizetőeszközre átváltható. Az átváltási határnapot, határidőt követően az MNB sem cseréli törvényes fizetőeszközre az adott címletet.